Cart
Shopping cart
Health • środa, 5 kwietnia 2023 • 3 minut(y)

Jak zwiększyć poziom energii w sezonie świątecznym?

autor(ka): Zinzino

Z jednej strony światełka, dekoracje i kolędy, a z drugiej ciemność, niskie temperatury i stres. Święta Bożego Narodzenia przynoszą radość wielu osobom na całym świecie, wiążą się jednak też z zimowym zmęczeniem i mnóstwem obowiązków. Znalezienie najlepszych prezentów dla wszystkich, przygotowanie domu na przyjęcie gości, ugotowanie niezapomnianych potraw i zmaganie się z niestrawnością – to wszystko wpływa na obniżenie poziomów energii.

A dobre wieści? Mamy rozwiązanie. Uczucie zmęczenia i braku energii zdarza się częściej niż myślisz, a we współczesnym świecie jest wiele powodów takiego stanu rzeczy, z których większość związana jest z szybkim tempem życia, złym odżywianiem i zwyczajami. Zebraliśmy wszystkie potrzebne informacje, by ułatwić zrozumienie procesów zachodzących w organizmie i przedstawić sposoby na zwiększenie poziomu energii w sezonie świątecznym.

Powody zimowego zmęczenia

Śnieżnobiałe krajobrazy są piękne, ale zima oznacza również mniejszą liczbę słonecznych dni, a w efekcie zbyt małą ilość witaminy D, co może przyczynić się do zwiększonego zmęczenia. Nasz organizm odczuwa ten brak, dlatego mózg może produkować więcej melatoniny – hormonu regulującego sen – niż zwykle.

Są również inne czynniki, które wpływają na nasze poziomy energii, np. stres i czas spędzany przed ekranem, ale żaden z nich nie odgrywa tak ważnej roli podczas zimowego zmęczenia, jak witamina D. Nasza pierwsza rada brzmi więc: upewnij się, że poziom witaminy D w Twoim organizmie jest wystarczający.

Korelacja witaminy D i energii (witaminy, które dodają energii)

Zmęczenie jest popularnym objawem niedoborów witaminy D. Witamina D to ważny składnik odżywczy, który przyczynia się do prawidłowego działania układu odpornościowego. Ma kluczowe znaczenie dla ważnych funkcji organizmu i ułatwia regulację wchłaniania wapnia. Utrzymywanie wystarczającej ilości witaminy D w organizmie jest ważne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości i zębów.

Podobnie jak światło słoneczne, spożywane pokarmy mogą zaspokoić nawet ok. 10% naszego zapotrzebowania na tę witaminę. Zawierają ją żółtka jaj, tłuste ryby i czerwone mięso. Produkty składające się na naszą współczesną dietę mogą nie zawierać wystarczającej ilości witaminy D. Nie zapomnij o regularnym kontrolowaniu poziomu witaminy D, aby określić, czy w niektóre miesiące potrzebujesz suplementów. ZinoShine+ to w pełni naturalny, wegański suplement diety, który zwiększa poziom witaminy D3 w jej najbardziej bioaktywnej formie dzięki wykorzystaniu całkowicie naturalnych, dzikich porostów i szerokiego spektrum magnezu.

Innymi sposobami na zwiększenie poziomów energii w ciągu dnia są witamina C, witamina B (B2, B3, B5, B6, B12), wapń i inne składniki odżywcze, takie jak błonnik i żelazo. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak włączyć je do swojej diety.

Dieta zwiększająca poziom energii

To, co jesz i pijesz, ma znaczenie nie tylko w okresie świątecznym. Wybierz dietę dodającą energii, czyli właściwie nic innego, jak po prostu zdrową, zbilansowaną dietę. Jakiego rodzaju produkty powinna zawierać dieta zwiększająca poziom energii?

  • Pięć różnych świeżych owoców i warzyw.
  • Warzywa strączkowe, takie jak ciecierzyca lub soczewica.
  • Białka, które mogą pochodzić z roślin strączkowych ryb lub mięsa (najlepiej białego i nieprzetworzonego).
  • Zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (R.E.V.O.O) i orzechy.
  • Co najmniej 55% węglowodanów, np. ziemniaków, ryżu lub makaronu, najlepiej pełnoziarnistego.
  • Należy unikać cukrów prostych, tłuszczy trans i przetworzonych pokarmów.

Pokarmy dostarczające energii

Jest wiele naturalnych produktów spożywczych, które można uwzględnić w diecie, by zapewnić sobie zastrzyk energii zimą.

Jeśli chodzi o owoce, świetnym wyborem są banany – są one bogate w witaminy A, B6 i C, potas i błonnik. Jagody (bogate w witaminę C i mangan), awokado (zawierają kwas foliowy, magnez, potas, witaminy B2, B3, B5 i B6) lub pomarańcze (witamina C) to równie dobre naturalne źródła energii. Wśród warzyw warto wyróżnić szpinak (witamina C, żelazo, wapń, magnez) i słodkie ziemniaki (witamina A, B6, C potas i błonnik), które dostarczą Ci także antyoksydanty i składniki odżywcze, których potrzebujesz w ciągu dnia.

Inne produkty spożywcze zapewniające energię to orzechy, m.in. orzechy włoskie, migdały lub masło orzechowe. Zawierają one białka, tłuszcze nienasycone, błonnik i minerały, takie jak wapń i magnez. Pamiętaj jednak o kontrolowaniu ich spożycia, mają bowiem sporo kalorii. Poza tym warzywa strączkowe, takie jak soczewica i ciecierzyca, a także fasola czy soja, przyczynią się do utrzymania mięśni, gdyż zawierają białko, kwas foliowy, żelazo, błonnik i fosfor. Na koniec warto też spożywać niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, które pomogą zwiększyć zasoby energii. Są to jogurt naturalny, tłuste ryby czy jaja, bogate w białko.

Uwzględnienie wszystkich tych produktów w diecie może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie w Święta! Odkryj gamę suplementów diety marki Zinzino o naukowo udowodnionym działaniu, takich jak Xtend+ (który zawiera 22 niezbędne witaminy i minerały), Protect+ (z witaminami D3 i C) czy BalanceOil+ (zawierający kwasy tłuszczowe omega-3 i oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia), które pomogą Ci dostarczyć organizmowi brakujące składniki odżywcze. 

Nawodnienie a energia 

Nie ma żadnych wątpliwości, że między poziomem nawodnienia a zasobami energii istnieje związek. Jesteśmy stworzeni z wody (60% naszych organizmów) i musimy odzyskać wodę utraconą w ciągu dnia, by utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Zapominanie o piciu wystarczającej ilości wody może doprowadzić nas do zmęczenia spowodowanego odwodnieniem. Upewnij się, że codziennie wypijasz od 1,5 do 2 litrów płynów.

Sen a energia

Dobry sen to klucz do regeneracji organizmu. Spróbuj przesypiać ok. 8 godzin każdej nocy.

Radzimy codziennie spróbować odprężyć się 1–2 godziny przed położeniem się spać i zasypiać o tej samej godzinie. Skrócenie czasu spędzanego przed ekranem pomoże Ci zasnąć. Dobrym pomysłem jest wyłączenie powiadomień w telefonie, by zminimalizować kontakt z niebieskim światłem, które pobudza i utrudnia zasypianie. Nie włączaj najjaśniejszego trybu w telewizorze podczas wieczornego oglądania filmów.

W Wigilię i Sylwestra zwykle zasypiamy o wiele później niż zwykle, ale poza takimi wyjątkowymi okazjami, warto ustalić sobie tę samą godzinę na sen, by przez noc naładować baterie.

Ćwiczenia dodają energii

Znalezienie odpowiadającej Ci aktywności nie jest takie proste, dlatego na początek wymienimy, jakie przyniesie Ci to korzyści. Regularny trening wpływa na zdrowie na wiele sposobów. Poza tym sprawia, że czujesz się aktywnie i pełen energii, a to również wpływa na jakość snu. Dzięki ćwiczeniom organizm produkuje endorfiny, dlatego wyższy jest Twój poziom szczęścia. Badania udowodniły, że sport i aktywność fizyczna zmniejszają objawy niepokoju i depresji.

W przypadku wątpliwości co do rozpoczęcia, wystarczy odwiedzić siłownię ze znajomym, by wspólnie stworzyć własny program treningowy. Sprawdź w kilku miejscach – na Święta wiele siłowni oferuje specjalne ceny kart członkowskich, a to zawsze zachęca do aktywności. Porozmawiaj z pracownikami siłowni, by dowiedzieć się, które ćwiczenia byłyby dla Ciebie odpowiednie i przez jaki okres powinno się je wykonywać.

Nie zapomnij o odpoczynku między sesjami treningowymi, który zapobiegnie zmęczeniu i nadwyrężeniu mięśni.

Wniosek

Pamiętaj, że wprowadzanie nowych zwyczajów zajmuje dużo czasu. To proces, który wymaga cierpliwości i wytrwałości. Zacznij od opisanych przez nas kroków. Twoje ciało i umysł Ci podziękują!